Σάββατο, 22 Μαΐου 2010

22-05-2010

- Νικητής όλης της σειράς των γκραν-πρι αναδεικνύεται ο Levon Aronian ανεξαρτήτως του τί θα γίνει στους τελευταίους γύρους στο τουρνουά του Astrakhan

http://grandprix.fide.com/gp-standings.html

- Nakamura, Kamsky, Onischuk, Shulman προηγούνται στο Πρωτάθλημα ΗΠΑ και προκρίνονται στο final four

http://www.stlouischessclub.org/2010-us-championship


- Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων ΕΣΣΝΑ (τελική):
1. Π.Σ.Περιστερίου 12
2. Σ.Ο.Καλλιθέας 10
3. Φυσιολάτρης Νίκαιας 9
(21 συμμετοχές)

Ομαδικό Πρωτάθλημα Κ14 ΕΣΣΝΑ (τελική):
1. Πανιώνιος 12
2-4. Σ.Ο.Αιγάλεω 10
2-4. Σκακιστική Επικοινωνία 10
2-4. Παράδεισος Αμαρουσίου 10
(57 συμμετοχές)

Ομαδικό Πρωτάθλημα Κ10 ΕΣΣΝΑ (τελική):
1. Αίγλη Παπάγου 11
2-3. Πανιώνιος 10
2-3. Σκακιστική Επικοινωνία 10
(39 συμμετοχές)

- 105ο ΟΠΕΝ Αμπελοκήπων
Προηγούνται οι Κωστούρος, Μαρκαντωνάκη με 4 στα 4

- 7ο Ατομικό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών ΕΣΠ (τελική):
1. Πούντζας Χ. 6
2-3. Σπυρόπουλος Γ. 5.5
2-3. Καραμαλής Γ. 5.5
(44 συμμετοχές)

- Max Euwe Matches Experience vs. Youth
Nigel Short - Anish Giri 2-2
Lubomir Ftacnik - Robin Van Kampen 3-1
Yasser Seirawan - Benjamin Bok 2.5-1.5
Sebastien Siebrecht - Lisa Schut 2.5-1.5
Dennis de Vreugt - Anne Haast 4-0

- Κοτρότσος, Sienzcewski, Ζυγούρης, Τζότζολης, Ζωγράφος προηγούνται με 2 στα 2
στο 6ο ΟΠΕΝ ΣΟΠ-ΣΜΑΟΚ min(1900)

- Με 41 συμμετοχές άρχισε και το 6ο ΟΠΕΝ ΣΟΠ-ΣΜΑΟΚ max(1900)

- Τη Δευτέρα 24 Μαῒου, στις 8:30 μ.μ., στον Σ.Ο. Παγκρατίου (Ζηνοδότου 22, εξυπηρετούν τα τρόλεϋ 2 & 11), ο IM Νίκος Σκαλκώτας θα συνεχίσει την προηγούμενη ομιλία, με θέμα "Παλαιοί Έλληνες Πρωταθλητές ΙΙI"


- World's Youth Starts - Sornov Memorial (τελική):
1. Yaroslav Zerebukh 8
2. S.P. Sethuraman 7.5
3. Vladimir Belous 7

- Rapid Αιγαίου (τελική):
1. Βαζούρας (ΣΟ Ικαρίας)
2. Σαράντος (ΣΟ Ικαρίας)
3. Σιαμέτης (ΣΟ Μυτιλήνης)
(18 συμμετοχές)

- Τουρνουά "Μεγάλα Σπουργίτια"
Διοργανώθηκε στις 15 Μαΐου από τον Σκακιστικό Όμιλο Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης "Ο Βορράς":
1. Θωμάς Καραγιάννης
2. Ζήσης Τσακνάκης
3. Διομήδης Μαυρίδης
(20 συμμετοχές)

- Lublin 2nd GM 2010 (τελική):
1. Macieja 5.5 (24.0)
2. Grachev 5.5 (23.5)
3. Bartel 5.5 (22.5)
(10 συμμετοχές)

- Nalchik 2010 FIDE Women Grand Prix (τελική):
1. Tatiana Kosintseva 9
2. Hou Yifan 7.5
3-4. Nana Dzagnidze 7
3-4 Pia Cramling 7
(12 συμμετοχές)

Δεν υπάρχουν σχόλια: