Σάββατο, 29 Μαΐου 2010

29-05-2010

- 4th Rapid Chess World Cup (Odessa Ukraine)

Φάση 16:
Grischuk - Motylev 2-0
Movsesian - Naiditsch 1.5-0.5
Shirov - Bacrot 1-1 (3-2)
Karjakin - Drozdovskij 1-1 (3-1)
Eljanov - Moiseenko 1.5-0.5
Ivanchuk - Gurevich 0.5-1.5
Jakovenko - Inarkiev 2-0
Gashimov - Tregubov 1-1(3-2)

Προημιτελικοί:

Grischuk - Movsesian 1.5-0.5
Shirov - Karjakin 1-1(2-3)
Eljanov - Jakovenko 0.5-1.5
Gurevich - Gashimov 1.5-0.5

Ημιτελικοί:

Grischuk - Karjakin 1-1(1.5-2.5)
Jakovenko - Gurevich 1.5-0.5

Τελικός:

Karjakin - Yakovenko 4-3


-18th Sigeman Tournament (Malmo, Sweden)
2ος γύρος:
Jon Ludwik Hammer - Cramling 1-0
Giri - Grandelius 1-0
Hector - Tiger Hillarp Person 1-0

3ος γύρος:
Cramling - Hector 0-1
Grandelius - Jon Ludwik Hammer 1/2
Tiger Hilarp Person - Giri 0-1

4ος γύρος:
Jon Ludwik Hammer - Tiger Hillarp Person 1-0
Cramling - Grandelius 1/2
Hector - Giri 1/2

Βαθμολογία
1-2. Jon Ludwik Hammer 3 1/2
1-2. Anish Giri 3 1/2
3. Johny Hector 3
4. Nils Grandelius 1 1/2
5-6. Pia Cramling 1/2
5-6. Tiger Hilarp Person 1/2

5ος γύρος (τελευταίος) Κυριακή 30 Μαΐου:
Grandelius - Hector
Tiger Gilarp Person - Cramling
Giri - Jon Ludwik Hammer


- 14o Chicago Open
1-6. Najer, Gareyev, Akobian, Stocek, Sedlak, Khachiyan 3/3



- Κινεζικό Πρωτάθλημα
Άνδρες (μετά τον 6ο γύρο):
1-2. Zhou Jianchao 4 1/2
1-2. Bu Xiangzhi 4 1/2
3-4. Ni Hua 4
3-4. Li Shilong 4
(12 συμμετοχές)

Γυναίκες (μετά τον 6ο γύρο):
1-2. Huang Qian 5
1-2. Ju Wenjun 5

Παρτίδες

- Τελική βαθμολογία από το 83ο Πρωτάθλημα Πετρούπολης
1. Khairullin 7
2. Matlakov 6 1/2
3. Romanov 6
Πουλ 12 συμμετοχών

- Τελική βαθμολογία από το 3ο Κύπελλο Ρότζιο (Παραγουάη)
1. Rozentalis 7
2. Morovic 6 1/2
3. Diaz Hollemaert Nahuel 6
(10 συμμετοχές)



- Τελευταίος γύρος του 105ου Όπεν ΣΟΑ
1. Kamenets(5) - Κωστούρος(5)
2. Sienczewski(4 1/2) - Μαρκαντωνάκη(5)
3. Τεπελένης(4 1/2) - Κεσόγλου(4 1/2)
4. Κόεραντ(4 1/2) - Δεληθανάσης(4 1/2)
5. Μιχαηλίδης(4) - Κωστόπουλος(4)
6. Κοντόπουλος(4) - Κορνιώτης(4)

- 6ο Οπεν ΣΟΠ-ΣΜΑΟΚ min(1900)
Ζωγράφος και Κοτρότσος οι μόνοι με 3 στα 3, παίζουν μεταξύ τους στην κορυφαία συνάντηση του 4ου γύρου
http://chess-results.com/tnr33865.aspx?lan=1
Παρτίδες

30 Μαΐου Κυριακή διοργανώνονται αγώνες για παιδιά από Α' Δημοτικού μέχρι Γ. Λυκείου στον εντευκτήριο του ΣΟΠ-ΣΜΑΟΚ στη Ζηνοδότου 22 στο Παγκράτι
Πληροφορίες:
http://www.athenschess.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=309&Itemid=50

31 Μαΐου Δευτέρα ολοκληρώνονται οι διαλέξεις του Νίκου Σκαλκώτα για τους παλιούς έλληνες πρωταθλητές. Συνεχίζεται η αναφορά στον Τριαντάφυλλο Σιαπέρα και ακολουθούν οι Βυζαντιάδης, Παϊδούσης
http://www.athenschess.gr/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

- Βαθμολογία από το 8ο Τουρνουά "Πατραϊκός" (μετά τον 8ο γύρο)
1. Σπυρόπουλος 8
2. Βαζούρας 6 1/2
3-4. Παναγιωτόπουλος 5 1/2
3-4. Μπέτσος 5 1/2
(39 συμμετοχές)
http://www.sopatron.gr/Patr%201%20vathm_1.htm




Δεν υπάρχουν σχόλια: